23 Haziran 2016

Aşk Nedir?

takıntılı-aşk-ask-passion-personel-human-love-loves
Aşk nedir? Buna hemen hemen herkes aynı cevabı verir” bir kişiyi sevmek.” Hayır ama bu kelime o kadar basite indirgenemez bu öyle bir kelime ki belli bir sınırlaması ve bir eşi benzeri dahi yok sen eğer bunu bu şekilde açıklarsan aşkın gerçekliğine haksızlık ve terbiyesizlik etmiş olursun.

Aşk herhangi bir şeye duyulan tam anlam verilemeyen ve tercihe dayanmayan yüksek tutku içeren çok özel bir duygudur. Bazısı için bu bir somut olan insan iken bazısı içinse soyut olan uykudur. İnsan hayatı boyunca sayamayacağı kadar aşka kapılabilir bazısının kişinin yüreğindeki ateşi azalırken bazısı ömrünün sonuna kadar sürekli körüklü olarak yanmaya devam eder. Bu ateş nasıl yanarsa yansın kişinin ömrü bitene kadar yanmaya devam edeceği kesindir. Sadece aşk duyduğu o değerlisini hatırlatıcı bir durum yaşadığında o sönük ateş bir anlık körüklenip onu yine yakacaktır. Günümüzde aşk diye tabir edilen bu duyguyu getirdikleri nokta hiçte tahammül edilebilecek bir yerde değil. Düzeltmek yine bizim elimizde tabiki. Sadece biraz kendi vicdanımızın sesini dinlememiz gerekiyor.

Aşk kelimesi şu anda sadece bir kişiye duyulan saçma ve çok kısa sürede biten bir tutkuyu tarif etmek için kullanılıyor. Bu tutku ise kızlar için “seni seviyorum” ile başlıyor ve karşıdaki kişinin kendi zevkleri uğruna bencillik yaparak seni seviyorum diye aldattığı kişiyi eşya gibi kullanmasına sebebiyet veriyor ve sonunda ise “duygularımla oynadı-beni kullandı” benzer şeklinde bir cümle ile bitiyor. Erkekler için ise seni seviyorum cümlesini sürekli duyarak ve ilgi isteyen bir kişinin kendisini o erkeğe beğendirme çabası ile başlıyor sadece ilgi-para- ve zevk isteklerinin karşılanmaması sebebiyle “zaten işe yaramaz birisi” diye tabir edilerek noktalanıyor. Bu berbat şeylerin yapılmasında aşk gibi çok özel bir duygunun alet edilmesi ve bu pisliğin içinde adının da kirlendirilmesi çok saygısızca bir davranıştır.

Bu davranışlarda her 2 tarafında kendine özel hataları mutlaka mevcut olmaktadır. özellikle bu oyuna en çok düşen bayanlar olmaktadır. Erkekler bu konuda bayanlara göre daha bilinçli ve mantıklı olabilmekteler. Birkaç örnek vermek gerekirse;

 En başta kişiye duyulan anlık tutkunun aşk olduğunun düşünülmesi
 Her seni seviyorum diyen bir kişinin gerçek sevdiğine inanılması
 Sürekli ilgi gösterilmesine kanılması
 Evlilik içi yapılacakların evlenilmeden yapılabileceği yalanına bağlanılması
 Farklı kişiler ve milletler tarafından yapılanların medya kanallarında moda gibi gösterildiklerine kanarak bunları yapmaya çalışılması